Datum objave: 24. ožujka 2024.

Dezinformacije pod povećalom djece

U sklopu projekta kojeg provodi Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu „Dezinformacije pod povećalom djece“, a u kojem je naša škola partner, u četvrtak, 21. ožujka 2024. održan je drugi set radionica za učenike 5. – 8. razreda. Volonteri Društva, Ivan i Irena, u dvosatnoj su radionici s učenicima su razgovarali o primjerima lažnih informacija koje se plasiraju na internetu i raznim društvenim mrežama kako bi ih educirali za prepoznavanje dezinformacija i potaknuli na kritičko promišljanje o sadržaju koji ih svakodnevno okružuje. Učenici su naučili razliku između misinformacija, malinformacija i dezinformacija te osvijestili da ne nije sve što pročitamo i vidimo u medijima zaista tako. Polaznici ove edukacije, po nekoliko predstavnika svakog razreda, novostečena će znanja prenijeti ostatku svog razreda na jednom od predstojećih satova razrednika te će tako svi učenici predmetne nastave, osim teorije, saznati i načine kako provjeriti istinitost i točnost medijskog sadržaja.

Istovremeno s radionicama za učenike, doc. dr. sc. Ivan Uldrijan sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, održao je predavanje učiteljima naše škole u kojem je kroz teoriju i primjere govorio o oblicima i opasnostima dezinformacija u medijima i važnosti medijskog odgoja u školama. Edukacija učitelja o ovoj temi jedan je od ciljeva projekta, kako bismo i mi sami stekli vještine i kompetencije za poučavanje učenika o ovoj problematici.

Projekt „Dezinformacije pod povećalom djece“ podupire Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Blanka Špeglić,

školska knjižničarka