Datum objave: 9. veljače 2024.
Kategorija: Knjižnica | Projekti

Nećete vjerovati što se danas dogodilo u našoj školi!!!

Jedna smo od tri škole u Hrvatskoj koja je odabrana za sudjelovanje u projektu „Dezinformacije pod povećalom djece“ koji provodi Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK). Dezinformacijama smo svakodnevno okruženi na društvenim mrežama, na raznim portalima i u reklamama. Ne možemo im pobjeći, ali ih možemo prepoznati i ne nasjesti na njih.

Učenici predmetne nastave, njih po troje iz svakog razreda, danas su prisustvovali radionici koju su izvrsno odradile mag. comm. Barbara Papac i studentica komunikologije Mila Fofić, volonterke DKMK-a. Upoznali su se s različitim vrstama poremećaja informacija, s elementima koje kvalitetni članak treba sadržavati, s načinima provjere navedenih podataka i s principima dobrog novinarstva. Na primjerima iz tekstova ili videa iz medija uočavali su karakteristične detalje po kojima se prepoznaje istinitost ili neistinitost sadržaja i sami provjeravali i zaključivali radi li se o točnoj informaciji ili „clickbait“ članku.

„Clickbait“ članci su članci koji senzacionalističkim naslovom privuku čitatelja, ali sam članak ne nudi nikakvu značajnu vijest, a često se iza njega ustvari krije reklama za neki proizvod. Je li ova naša vijest vama bila „clickbait“ članak ili ne, prosudite sami, a mi se radujemo sljedećoj radionici na kojoj ćemo nastaviti s temom dezinformacija u medijima.

Pohvaljujemo sve sudionike današnjih radionica za aktivno sudjelovanje! No njihov zadatak tu nije gotov: oni će danas naučeno prenijeti ostatku razreda na jednom od satova razrednika i tako upoznati i ostatak učenika predmetne nastave s ovim zanimljivim i korisnim savjetima i načinima prepoznavanja dezinformacija u medjijma.

Blanka Špeglić, školska knjižničarka

Pročitajte još

Novi digitalni alati u eTwinning projektima 

Novi digitalni alati u eTwinning projektima 

 U sklopu eTwinning projekta "Cultural Heritage AI Explorers" u siječnju smo se bavili pjesmom i prićama.Učenici su koristili SunoAI za generiranje pjesama temeljenih na tradicionalnim melodijama te Story Wizard za izradu digitalnih priča inspiriranih narodnim...

Skip to content