U sklopu eTwinning projekta “Cultural Heritage AI Explorers” u siječnju smo se bavili pjesmom i prićama.Učenici su koristili SunoAI za generiranje pjesama temeljenih na tradicionalnim melodijama te Story Wizard za izradu digitalnih priča inspiriranih narodnim bajkama. Sve pjesme i priče podijeljene su na Padlet ploči, U veljači – izrađivali su virtualnu tura kulturnih znamenitosti. Učenici su pomoću Google Eartha ili Luma AI-a kreirali prezentacije kulturnih lokaliteta i predstavili ih partnerima .
U ožujku je zrađena interaktivna karta s označenim lokacijama pojedinih znamenitosti, tradicionalne hrane i običaja, koristeći Genially i Thinglink. Također, učenici su suradnički napisali akrostih vezan uz temu projekta.
U sklopu eTwinning projekta “Sustainable Future”, učenici su istraživali ključne teme održivog razvoja kroz kreativne zadatke:
Rodna ravnopravnost – Analizirali su zastupljenost žena i muškaraca u različitim profesijama, istraživali uspješne žene iz povijesti i surađivali na izradi stripa o rušenju stereotipa.
Čista voda i sanitarni uvjeti – Pripremili su prezentacije o vodenom ciklusu, osmislili slogane protiv rasipanja vode i kreirali postere u suradnji s partnerima.
Život u vodi – Pisali su pjesme o morima i morskim životinjama, koristili AI alate za stvaranje glazbe, te istraživali i predstavljali morske vrste kroz animirane prikaze.
Život na kopnu – Istraživali su izumrle i ugrožene životinje, izrađivali infografike te stvarali crtane likove ugroženih vrsta pomoću digitalnih alata.
Klimatske promjene – Sudjelovali su u izradi akrostiha na temu održivosti i snimali glasovne poruke u Canvi.
Kroz suradnju s partnerima i korištenje digitalnih alata, učenici su produbili razumijevanje održivog razvoja i razvili kreativne i istraživačke vještine.
Maja Knez Vranić, učitelj mentor EJ