Datum objave: 16. travnja 2024.
Kategorija: Erasmus

Posjet španjolskoj školi Canada Real – Erasmus mobilnost

Za vrijeme učeničkog proljetnog odmora, od 2. do 5. travnja, boravili smo (Smilja Matijević, Maja Knez Vranić i Blanka Špeglić) u španjolskoj školi Canada Real u mjestu Valmojado. Školu pohađaju učenici od 12. do 18. godine starosti. Posjet školi jedna je od planiranih mobilnosti u prvoj godini akreditacije, kroz koju smo pobliže upoznali španjolski sustav školovanja i organizaciju rada te upotrebu digitalne tehnologije i rad u posebnom odjelu s učenicima sa specifičnim teškoćama u razvoju u ovoj konkretnoj školi.

U četiri dana boravka u školi opservirali smo rad različitih predmeta (engleski i grčki jezik, biologija, kemija, tehničko crtanje, tjelesna i zdravstvena kultura, nastavu u posebnom odjelu) te smo posjetili školsku knjižnicu i saznali kako radi knjižnica u srednjoj školi od 1200 učenika. Upoznali smo se s novim digitalnim alatima i načinima njihove primjene u različitim područjima rada i dobili puno ideja za uređenje školskog prostora i izradu 3D oblika i predmeta od recikliranih materijala.

Na organiziranom sastanku predstavile smo našu školu i razgovarali o sličnostima i razlikama hrvatskog i španjolskog obrazovnog sustava te dogovarali daljnje zajedničke eTwinning i Erasmus suradnje.

Nova znanja i iskustva primijenit ćemo u našoj školi kroz svoj rad u nastavi i izvannastavnim aktivnostima, a ljubaznost i entuzijazam u radu učitelja čije smo satove gledali ostat će u našim sjećanjima kao dugotrajan podsjetnik i motivacija da nastavimo s unapređivanjem vlastitog rada.

Blanka Špeglić,

Školska knjižničarka

AI u učionici: Renesansa obrazovanja

Izvješće s Erasmus tečaja u FirenciU razdoblju od 15. do 20. svibnja 2024. godine sudjelovala sam na tečaju „AI Ethics and Bias: Diversity, Inclusion and Representation in AI Tools“ u Firenci. Tečaj je započeo upoznavanjem voditeljice tečaja i svih sudionika. Prvi dan...